Ostatnia aktualizacja:

Ile marihuana utrzymuje się we krwi?

Norbert

Zapewne wielu z Was często zastanawiało się, jak długo po zapaleniu można wykryć marihuanę w organizmie. Jej związki znaleźć w ślinie, moczu, krwi, a nawet we włosach. Sprawdzamy, na jak długo zażycie ganji pozostawia swój ślad, a także który sposób jego detekcji jest najdokładniejszy i działa najdłużej. Zdobędziecie podstawową wiedzę na ten temat i już żadna kontrola was nie zaskoczy.

Chemiczny ślad

Metabolity kannabinoidów są lipofilne, co oznacza, że mogą utrzymywać się w organizmie przez długi czas. Czym jest lipofilowość? To skłonność cząsteczek chemicznych do rozpuszczania się w olejach, tłuszczach i rozpuszczalnikach niepolarnych, co sprowadza się również do słabej rozpuszczalności w wodzie. Taka cecha powoduje, że marihuanę można wykryć w ciele człowieka przez pewien czas po odstawieniu używki. Sprawdźmy, jaki test pokaże wynik pozytywny i po jakim czasie przestanie być skuteczny. Należy przy tym pamiętać, że częstotliwość stosowania marihuany ma duży wpływ na to, jak długo ślad utrzyma się w naszych ciałach. Powszechnie uznaje się, że marihuana utrzymuje się w organizmie do 3 tygodni, jeśli mówimy o testach moczu, aczkolwiek dla kogoś, kto sporadycznie i w małych ilościach styka się z ziołem, wynik powinien być negatywny już po 7-10 dniach. Natomiast osoby regularnie palące marihuanę mogą  spodziewać się negatywnego wyniku dopiero po 2 lub nawet 4 tygodniach. Dla nałogowych palaczy czas ten  może wydłużyć się nawet do kilku miesięcy.

Ślina, krew i włosy

Kolejną metodą wykrywania marihuany w organizmie stosowaną między innymi przez policję są testy na obecność w ślinie. Należy liczyć się z tym, że pokazują wiarygodne wyniki w niedługim czasie po paleniu - od 10 minut do 72 godzin. Inną metodą również czasami wykorzystywaną przez policję są testy na obecność THC w krwi. Wyniki również zależne są od częstotliwości zażywania. Ciekawą kwestią jest wykrywanie marihuany w strukturze włosa. Przyjmując, że włos rośnie 1 cm na miesiąc, to badając włos o długości 10 cm, dostaniemy informację o spożywaniu marihuany w ciągu ostatnich 10 miesięcy! Metoda ta nie wykryje świeżego zażywania, gdyż potrzeba ok tygodnia by marihuana przeniknęła do włosa. Co prawda istnieją niemieckie badania wskazujące, że THC i jego metabolity nie przechodzą z krwi do mieszków włosów, ale to temat na inny raz.